Joomla! Україна

Дізнайся про Joomla більше, про те як вона виникла, як розвивається
 • Версія Joomla! 5.1.2 від 09.07.2024
 • 60 записи в блогах
 • 791 новини та статті
     

Історія Joomla

Дана історія розвитку системи Joomla CMS, наведена нижче, з часом буде доповнена детальнішими фактами та датами. А на даний момен пропонуємо вам поринути в дев’ятирічну історію створення системи керуванням сайтом нового покоління.

Рік 2000

Компанія Rice Studios (раніше називалася Miro, знаходиться в місті Мельбурн, Австралія) випустила перший реліз програмного продукту під назвою CMS «Mambo» із закритим кодом.

Рік 2001

У квітні вийшла третя версія Mambo, яка стала поширюватися за двома різними ліцензіями, одна з яких була Open Source. Ця версія отримала назву Mambo Site Server і була випущена під ліцензією GNU GPL.

Рік 2002

Mambo Site Server перейменовано на Mambo Open Source, щоб була видна різниця між комерційною і версією з відкритим вихідним кодом.

Проект Mambo Open Source виявився надзвичайно успішним і отримав велику кількість престижних Open-Source нагород.

Рік 2004

Журнал Linux Format удостоїв Mambo звання «Кращий проект року вільного програмного забезпечення», а журнал Linux User and Developer - званням «Краще програмне забезпечення для Linux або відкрите програмне забезпечення». Але найважливіше, що шаблони, запропоновані системою Mambo, стають предметом заздрощів користувачів будь-якої сучасної на той час системи керуванням сайтом.

Рік 2005

Mambo удостоєна ще більш важливих нагород, таких як «Краще відкрите рішення» і «Краща демонстрація - закінчене промислове рішення» - на виставці LinuxWorld, що проходила в Бостоні, і «Краще відкрите рішення» - на виставці LinuxWorld в Сан-Франциско .

У 2005 році комерційна версія Mambo була перейменована в «Jango».

Створено організацію Mambo Foundation і була поставлена мета, щоб ця організація сприяла захисту принципів Mambo і забезпечувала більш структуровану методологію роботи.

Створення Mambo Foundation створило розкол в співтоваристві Mambo Open Source.

Створення цієї організації розглядався багатьма, як спроба Rise Studio отримати контроль над проектом Mambo Open Source.

На жаль, у серпні 2005 року розгоряється суперечка, пов'язаний з прийняттям рішень у координаційній раді Mambo Foundation.

Mambo Foundation, в основному складалася з Mambo Open Source розробників, які публічно оголосили про те, що вони мають намір відмовитися від Mambo Open Source.

Розробники об'єднуються в неприбуткову організацію під назвою Open Source Matters і утворюють свою власну групу, до якої входять основні розробники, які вирішили порвати зв'язки з Rise Studio (Miro) і залишити проект Mambo.

Open Source Matters створила Joomla. Проект, зі 100% відкритим вихідним кодом і GPL-ліцензією. Перший реліз Joomla (Joomla 1.0) був дуже схожий на останню версію Mambo і більшість розширень були сумісні.

Після серйозної доробки, у вересні 2005 року, Open Source Matters випустила Joomla 1.0. За минулі місяці Mambo також реформує свої команди та структури підтримки і відмовляється від подальшого розвитку версії 4.5.3, вирішивши продовжити підтримку поточної стабільної бази програмного коду.

У кінці цього року починається розробка нової системи Joomla 1.1., яка так і ні коли не вийшла у публічний реліз. Ця версія стала перехідною з весії 1.0 до версії 1.5. Саме за Joomla 1.1 виходять перші альфа версії нової системи.

Рік 2006

З настанням 2006 року обидва проекти - Mambo та Joomla - продовжили свою переможну ходу, при цьому вони були засновані на одній і тій же базової версії 4.5.2.

На репозиторії розробників почали виходити перші альфа-версії Joomla 1.1. Наприкінці року виходить перша бета-версія зі зміненою нумерацією – Joomla 1.5 Beta.

У цей час команда перекладів починає залучати з різних країн світу локалізаторів для створення перекладів. Весною цього ж року до команди локалізаторів підключається і український проект DGM-design (сьогодні Спільнота Joomla! Україна).

На конкурсі проведеному компанією Packt Publishing, Joomla CMS визнана кращою безкоштовною системою керуванням сайтом 2006 року.

Вихід версій Joomla 1.5:

 • 12 жовтня: Joomla! 1.5 [BETA]

Рік 2007

Різні обмеження в Joomla 1.0 змусили розробників замислитися, як би все перебудувати. Після тривалого періоду розвитку, і декількох бета-версій, Joomla! 1.5 було випущено в середині 2007 року.

В обох проектах був зроблений повний рефакторінг вихідних текстів і випущені нові версії - Mambo 4.6 і Joomla 1.5.

Joomla 1.5 сильно відрізняється від Joomla 1.0 і Мамбо. Joomla 1.5 вводить багато нових класів та реалізує повноцінний фреймворк.

Радикальним зміною є введення MVC (модель-вид-контролер) стуктури компонентів. Ці зміни призведели до істотного зниження сумісності Joomla та Мамбо.

У цьому році на конкурсі проведеному компанією Packt Publishing, Joomla CMS була визнана кращою у номінації "Best Open Source PHP CMS".

Вихід версій Joomla 1.5:

 • 5 травня: Joomla! 1.5 Beta-2 [Red Barchetta]
 • 1 вересня: Joomla! 1.5 RC2 [Endeleo]
 • 6 жовтня: Joomla! 1.5 RC3 [Takriban]
 • 19 грудня: Joomla! 1.5 RC4 [Karibu] 

Рік 2008

Наприкінці року оголошено нову політику перекладів та локалізації, як ще один крок до зниження бар'єрів для розвитку проекту Joomla.

Вихід версій Joomla 1.5:

 • 21 січня: Joomla! 1.5 Stable [Khepri]
 • 9 лютого: Joomla! 1.5.1 [Seenu]
 • 3 квітня: Joomla! 1.5.2 [Woi]
 • 10 липня: Joomla! 1.5.4 [Naiki]
 • 14 серпня: Joomla! 1.5.6 [Vusani]
 • 10 вересня: Joomla! 1.5.7 [Wovusani]
 • 11 листопада: Joomla 1.5.8 [Wohnaiki]

Рік 2009

Вихід версій Joomla 1.5:

 • 10 січня: Joomla 1.5.9 [Vatani]

Що буде далі?

Ведеться повним ходом і непогано висвітлюється наступна версія - Joomla 1.6. За попередніми анонсам вона буде сумісна з Joomla 1,5 але повністю перейде на PHP 5,0 і не планує підтримку режиму Legacy Mode, а отже і розширень, розроблених для Joomla! 1.0.